Nowe przepisy wchodzą w życie dziś - 8 października. Zmiany w oświetleniu roweru

Od dziś rowerzystów obowiązują nowe, zmienione przepisy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów. Co się zmieniło? Najważniejszą zmianą jest to, że od dziś nie musisz wozić oświetlenia na rowerze przez cały czas.

Jeżeli jest widno i nic nie ogranicza widoczności, lampki mogą jechać w kieszeni, w sakwie lub nawet zostać w domu. Oczywiście, gdy widoczność jest zła, lub gdy zrobi się ciemno, nadal musisz używać oświetlenia.

Inne ważna zmiana dotyczy lampek przednich. Do niedawna zgodne z prawem były tylko lampki przednie świecące światłem ciągłym (tylne mogły świecić lub migać). Obecnie rozporządzenie dopuszcza migające lampki zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Jeżeli twoja lampka posiada tryb migający - polecamy go używać, gdyż jest bardziej energooszczędny (mniejsza szansa, że w połowie jazdy wysiądą baterie) i lepiej widoczny na tle świecących światłem ciągłych świateł aut.

Oświetlenie można teraz montować na wysokości od 25 do 150cm nad poziomem jezdni. Oznacza to, że legalne stały się w końcu lampki mocowane przy osi kół rowerowych, a także lampki umieszczone na kierownicach większych rowerów. Zmiana ta jest czysto porządkowa - rowerzystów raczej nie łapano dotąd za oświetlenie montowane na niewłaściwej wysokości.

Podobne porządkowe zmiany pozwalają też jeździć rowerem z wyposażonym w większą ilość lampek. Od dziś prawo nie zabrania już posiadania więcej niż jednej lampki z tyłu lub przodu roweru. Rowerzyści mogą też używać opon z paskiem odblaskowym.

Zmiany dotyczą również przyczepek i wózków rowerowych (riksz), które do tej pory nie posiadały zdefiniowanego obowiązkowego wyposażenia. Więcej informacji o wchodzących dziś w życie przepisach znajdziecie w naszym artykule opisującym zmiany w rozporządzeniu.

Rafał Muszczynko

ZOBACZ TEZ:

ROWEROWE PRAWO O RUCHU DROGOWYM PO NOWELIZACJI
JAK BEZPIECZNIE JEŹDZIĆ ROWEREM PO JEZDNI
KILKA ROWEROWYCH PRZEPISÓW, KTÓRYCH PEWNIE NIE ZNAŁEŚ

Więcej o:
Komentarze (138)
Nowe przepisy wchodzą w życie dziś - 8 października. Zmiany w oświetleniu roweru
Zaloguj się
 • yez.hodowca

  Oceniono 109 razy 99

  Ech... i skończy się ten dreszczyk emocji niezmiennie towarzyszący nielegalnej jeździe z lampką umieszczoną o kilka centymetrów za wysoko...
  Jazda rowerem już nigdy nie będzie taka sama... :-)

 • artur737

  Oceniono 78 razy 72

  Nowe przepisy maja sens. To moze byc najwieksze osiagniecie rządu Tuska w ciagu ostatnich lat. Byc moze jedyne.

 • cin1977

  Oceniono 52 razy 26

  No, to wpadłem na forum po jakichś 3 godzinach od ostatnich odwiedzin. I czytam: że powinno być: obowiązkowe OC, przeglądy, prawo jazdy na rower, jazda na światłach całą dobę, podatek drogowy...
  Żeby uciąć dalsze wywody zacietrzewionych baranów z blachosmrodów, odbiegające od tematu, oświadczam że: jestem (i mój portfel też) w stanie zgodzić się na to wszystko. I przyjąć wszystkie obowiązki biednego, zaszczutego polskiego kierowcy. Ale prawa też, więc będę jeździł TYLKO jezdniami, środkiem pasa, także po autostradach. Miłej jazdy w ogonku za mną życzę...

 • trombozuh

  Oceniono 35 razy 21

  Krystalicznie czysty debilizm ustawodawcy. Zamiast napisać porządne, precyzyjne ustawy dotyczące bankowości, działalności gospodarczej w internecie i innych spraw kluczowych dla gospodarki, posłowie regulują wysokość światełek przy rowerze.

 • drewicz

  Oceniono 28 razy 20

  Do zwolenników obowiązkowych kamizelek odblaskowych: Kochani, narzekacie, że rowerzyści jeżdżą bez świateł, a przecież światła w rowerze są OBOWIĄZKOWE, skoro rowerzyści łamią ten przepis, to dlaczego uważacie, że będą przestrzegać nakazu jazdy w kamizelkach? Wybaczcie, ale to się kupy nie trzyma - człowiek, któremu RAZ nie chce się pomyśleć o zamontowaniu światełek w rowerze ma ZAWSZE pamiętać o założeniu kamizelki??? Zresztą, jeżdżę po mieście (Poznaniu) w kamizelce i większość kierowców wyprzedza mnie bez zachowania przepisowego odstępu - to co, nie widzą mnie??? Czy ktokolwiek słyszał o przypadku wystawienia kierowcy mandatu za zbyt bliskie wyprzedzanie roweru? Kierowcy kochani, co chwilę ryzykujecie traumę z powodu zabicia rowerzysty przez wyprzedzanie "na gazetę", a biadacie, że oni Was narażają na tę traumę brakiem kamizelki? Niepoważne...

 • Gość: samar rewor

  Oceniono 21 razy 19

  Kurcze... dawno takiego szumu nie było w komentarzach..:-) Tak szcerze, to teoretycznie troszkę sie zmieniło, jednak praktycznie absolutnie nic! Cykliści juz dawno wyprzedzili przepisy które podobno były złe i zadbali o własne bezpieczeństwo... Jak się teraz okazuje, sprawy do dziś zakazane (np. migające przednie światło) były jednak dobre... Cykliści juz dawno o tym wiedzieli, papierologia dopiero dziś...

 • tijeras66

  Oceniono 21 razy 19

  "Zmiana ta jest czysto porządkowa - rowerzystów raczej nie łapano dotąd za oświetlenie montowane na niewłaściwej wysokości." - bo polucjanci nie wpadli na to :>

 • januszz4

  Oceniono 31 razy 17

  Te riksze w których wożone są dzieci wyglądają na bardzo praktyczne. Pod warunkiem, że jeździ sie polnymi drogami lub trasami, gdzie nie ma ruchu samochodowego. Bo na zwykłych jezdniach, taka nisko zawieszona riksza, to pomysł z piekła rodem. Dzieciak umiejscowiony jest mniej więcej na wysokości rur wydechowych przejeżdżających samochodów i aplikuje mu się niezłe inchalacje. Chyba, że jest to na Górnym Śląsku, wtedy jest to dla niego środowisko naturalne (z pełnym szacunkiem dla Górnego Śląska).

 • hajaszek

  Oceniono 33 razy 15

  Bardzo się cieszę.
  Małe kroczki ale do przodu.

  Czekam jeszcze na zapis który zmusi deweloperów budujących nowe osiedla do projektowania obowiązkowych ścieżek rowerowych, parkingów dla rowerów itd.

  Czekam na zapis zmuszający rady miasta i starostów do zapewnienia bezpiecznych ścieżek rowerowych dla młodzieży dojeżdżającej do szkół wiejskich.

  Czekam na zapis, który zmotywuje pozytywnie ludzi do używania rowerów.
  Premie dla pracowników, którzy jadą do pracy rowerem wolne od ZUS

  pozdrawiam
  Hajaszek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX