Mocne zakończenie lata w Karpaczu

Bike Maraton Trans Karkonosze rozegrany 22 września w Karpaczu był ostatnią imprezą rowerową rozgrywaną w Karkonoszach w 2012 roku. I Karkonosze godnie pożegnały się z kolarzami górskimi. W sobotę od samego rana Karpacz przywitał uczestników słoneczną pogodą i temperaturą oscylującą wokół 10 °C.

Na starcie XIII edycji Bike Maraton 2012 - cyklu najpopularniejszych maratonów MTB w Polsce- stanęło ponad 600 miłośników MTB. Punktualnie o godz. 11.00 Zastępca Burmistrza Miasta Ryszard Rzepczyński dał sygnał do startu a kolorowy peleton wyruszył w szpalerze kibiców na główną ulicę by wspinać się asfaltem do Karpacza Głównego. Pierwszy podjazd mocno rozciągnął stawkę, a na czele wysforowała się grupka - Bartosz Janowski (DSR Author), Mateusz Zoń ( Kross Racing Team), Piotr Kurczab (KTM Racing Team Złoty Stok) i Mariusz Kozak (RMF Adrenaline MTB Team), za nimi z niewielką stratą podążali Adam Galman (Vteam Jamis) oraz Dariusz Poroś (MTB Votum Team).

Po zjeździe z asfaltu w Karpaczu Górnym rozpoczęło się prawdziwe górskie ściganie, pierwszy zjazd singlem do Rozdroża pod Grabowcem dał się mocno we znaki dużej grupie zawodników, kolejny podjazd od Podgórzyna do rozjazdu Medano/Mega dla niektórych ciągnął się w nieskończoność. Dla najkrótszego dystansu był to ostatni podjazd i do zjechania pozostał finałowy techniczny odcinek do mety. Dłuższe dystanse skierowały się w na interwałowe ścieżki w okolicach Przesieki.

Na drugim bufecie na czele stawki sam podążał Bartosz Janowski, za nim z niewielką stratą jechali Mateusz Zoń i Mariusz Kozak, kilkanaście sekund do nich tracili Piotr Kurczab i Dariusz Poroś.

Na zawodników czekał podjazd na Dwa Mosty i rozjazd dystansów Mega/Giga. Królewski dystans kierował się na drugą rundę a Mega podjeżdżał Drogą Chomontową i dojeżdżał do „wisienki na torcie” trasy w Karpaczu, czyli zjazdu zielonym szlakiem do Borowic, na ten odcinek wielu miłośników MTB czekało od startu. Stamtąd już tylko szybki odcinek do Karpacza i finałowy zjazd na stadion.

W miasteczku Bike Maraton na wszystkich finiszujących czekały tłumy fotoreporterów, bufet regeneracyjny oraz ciepły posiłek. Wśród kolarzy słychać było głosy, że trasa Bike Maraton w Karpaczu była najlepszą w sezonie. Wielu zawodników już zapowiedziało przyjazd za rok na porachunki z niektórymi elementami trasy.

Drużyna Polski Na Rowery pojechała po raz kolejny świetny wyścig choć kilku zawodnikom miało problemy z oponami i parę cennych minut uciekło przy wspólnej akcji łatania snejków. W efekcie ekipa Gazety Wyborczej i Sport.pl ponownie stanęła na podium w klasyfikacji Muszkieterów, przegrywając tylko z ekipą Xtrabiketeam.

A już 6 października finał Bike Maraton 2012 w Świeradowie Zdroju, rozstrzygną się losy klasyfikacji generalnej ( pula nagród w klasyfikacji generalnej to ponad 200 tys. zł)i konkurs „Jedź i Zdobywaj 2012” z nagrodami o łącznej wartości ponad 60 tys. zł.

Wyniki BM Karpacz

Giga Open Mężczyzn
1. Bartosz Janowski (DSR Author)
2. Dariusz Poroś (MTB Votum Team)
3. Michał Cesarczyk (MTB Votum Team)

Mega Open Kobiet
1. Michalina Ziółkowska (Kross Racing Team)
2. Aneta Imielska (Polska Na Rowery)
3. Magdalena Wojtyła (In-motion.pl)

Mega Mężczyzn
1. Piotr Kurczab (KTM Racing Team Złoty Stok)
2. Mateusz Zoń (Kross Racing Team)
3. Mariusz Kozak (RMF Adrenalin Mountain Dew MTB Team)

Medano Kobiet
1. Dominika Niemiec (MTB Lubawka)
2. Agnieszka Kozioł (BGŻ Eska Team)
3. Kinga Wyrzucka (Dream Bike Bielawa)

Medano Mężczyzn
1. Mikołaj Jurkowlaniec (TC Felt Chrobry Głogów)
2. Martyn Kasperczyk (www.lemobike.eu - notubes.com)
3. Paweł Ziober (Harfa-Harryson Felt Team)