Moc rowerowych eventów na Festiwalu Filmów Rowerowych w Warszawie

Festiwal Filmów Rowerowych już w najbliższy weekend w Warszawie. Oprócz wspaniałych rowerowych filmów, w mieście odbędzie się prawdziwy wysyp rowerowych atrakcji.

ZOBACZ TEŻ: PROGRAM FESTIWALU FILMÓW ROWEROWYCH

Warszawa na wyrywki

Warszawa na wyrywki to całkowicie prywatny i subiektywny projekt mający na celu popularyzację wiedzy o Warszawie. Tak skrótowo, choć zarazem górnolotnie można to ująć. Pozornie, bo goniąc przez miasto za swoimi sprawami często nie mamy pojęcia o historii sztandarowych tego miasta obiektów.

Opisy tworzę na podstawie dostępnych źródeł, nie tylko wirtualnych, jako, że i tych książkowych udało mi się zgromadzić już sporo, oraz wiedzy zdobywanej na kursie przewodników warszawskich (polecam - http://www.kursprzewodnicki.pl/ )

Na trasie wycieczki rowerowej dowiemy się:

- Jak to z oświetleniem warszawskich ulic bywało? - Kiedy powstał spiżowy marszałek i w jakiej intencji tu stanął? - Jak jeden Jakub pałac drugiego Jakuba przebudował i co z tego wyszło? - Gdzie litewski Pułk Gwardii Cesarskiej stacjonował? - Jak Droga Kalwaryjska alejami się stała? - Gdzie stała austeria, gdzie cerkiew a gdzie pawilon "Łobzowianki"? - Co trzymają giganci? - Gdzie było gimnazjum im. Królowej Jadwigi? - Ile krzyży stało na pl. Trzech Krzyży na początku? - Jak bardzo nowy jest Nowy Świat? - Gdzie ideał sięgnął bruku? - Co stało tam gdzie teraz jest Pałac Staszica i dla kogo solą w oku to było? - Co to za Karaś i gdzie był jego pałac? - Jakie boginie pilnują bramy UW? - Co nam powiedzą rzeźby na wiadukcie Markiewicza? - Co to za dziwna brama na Wisłę skierowana? - Gdzie jest ulica rekina przemysłu dyliżansowego? - Kto mieszkał w osadzie Piscatoria?

Zapraszam w sobotę o 20:00 pod Klubokawiarnię Resort , ul. Bielańska 1,- przewodnik miejski, Piotr Wierzbicki (autor trasy). Zapisy na: ffrfestiwal@gmail.com

Projekt Zębatka

Rower to nie rakieta, żebym nie umiała go sama naprawić! Projekt Zębatka to organizowane od dwóch lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, na które zapraszamy głównie kobiety - bo ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych.

Organizując zajęcia dedykowane kobietom chcemy tworzyć przestrzeń, w której możemy bezstresowo uczyć się reperować własne rowery, bez obawy, że usłyszymy drwiące uwagi i bez pokusy, by poprosić o to kogoś innego. A warto umieć samodzielnie naprawiać swój rower - żeby nie płacić za każdą najdrobniejszą naprawę, żeby nie czekać z naprawą na pomoc speca, ale też dlatego, że to frajda sama w sobie.

Uczymy się wszystkiego - od wymiany dętek, przez regulację hamulców, po zaplatanie i centrowanie koła. Warsztaty odbywają się na zasadach równościowych - zakładamy, że uczymy się od siebie nawzajem. Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, ale nie wypraszamy też chętnych osób nieidentyfikujących się jako kobiety.

W ramach FFR zapraszamy na warsztaty wymiany i łatania dętek. W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, nazewnictwo) i dużo praktyki (zdjęcie i założenie koła, wymiana i łatanie dętki). Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale zachęcamy też do przyniesienia własnych. Obowiązują zapisy (adres poniżej).

Start 21 września (piątek) o 18:00, Resort, ul. Bielańska 1, Warszawa.

Więcej o Projekcie Zębatka na www.zebatka.u-f-a.pl . Zapisy: projekt.zebatka@gmail.com

Bike Polo

Bike Polo powstało w 1886 roku w Irlandii, zainicjowane przez emerytowanego kolarza. Na początku grano na boiskach trawiastych, o wielkości boisk do piłki nożnej. Obecnie dla większości zawodników polo najprzyjemniejsza jest jednak gra na jak najrówniejszej powierzchni, dlatego też mecze polo najczęściej rozgrywane są na asfaltowych boiskach.

Zapraszamy do obejrzenia i spróbowania gry w polo na rowerach. Zapewnimy kije oraz piłki, pożyczymy rower (ale oczywiście najlepiej jak przyjedziesz na swoim!:)

Bike Polo w ramach FFR będzie miało miejsce 22.09 na socrealistycznym placu mieszczącym się nad Kinem Muranów. Do zobaczenia o 15:30!

Alleycat

Alleycat to kurierski rowerowy wyścig odbywający się w normalnym ruchu ulicznym. Wzorowany jest w dużym stopniu na zwykłej, codziennej pracy kuriera - indywidualisty poruszającego się własnymi "kocimi ścieżkami". Teoretycznie najistotniejsza w allejkacie jest strategia. Kondycja też nie jest bez znaczenia. Ale w praktyce okazuje się że najwięcej zależy od przemyślanych ruchów i szczęścia.

Na starcie każdy otrzymuje mapkę lub manifest z wyszczególnionymi punktami. Ewentualnie startujący dowiadują się tylko o położeniu pierwszego punktu i tak aż do mety jak po nitce do kłębka.

Niemal w każdym mieście gdzie znajduje się grupa kurierów, jest organizowana jakaś forma wyścigu - alleycat. Nikt nie jest w stanie określić gdzie dokładnie to wszystko się zaczęło ale pierwszą regularnie spotykająca się w tym celu grupą była - Toronto Alley Cat. Warszawa również może poszczycić się znaczącym wkładem w miejscu historii...

Organizowany przez grupę lokalnych kurierów Alleycat niekoniecznie będzie klasycznym Alleyem gdzie zwycięzcą jest ten, który jako pierwszy dotrze do mety. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa i element gry miejskiej,

Reszty na razie zdradzać nie będziemy! Start gry miejskiej o 15:30 w sobotę (o 18 w Muranowie mocno zakotwiczony w temacie "wyścigów" długo oczekiwany film "Line of sight" w reżyserii Lucasa Brunella)

Tour de Varsovie

Tour de Varsovie , to rowerowa wieloetapówka miejska, kolarstwo miejskie czy może po prostu poznawanie miasta z perspektywy roweru. Od 3 lat trasy etapów prowadzą śladami fascynacji Warszawą, badaniem jej aktywności. TdV odwołuje się do genezy propagacji kolarstwa, u którego leżała turystyka rowerowa. Poprzez etapy staramy się pokazywać miasto nie tylko jako zbiór ścieżek rowerowych, ale zaglądamy w miasto głębiej. ścieżki rowerowe uważmy za "gettyzację" rowerzystów. TdV chce rowerem poznawać miasto, uczestniczyć w nim, a nie ograniczać się do wytyczonych tras.

etap 6: mural zadaniowy

Trasa kolejnego już etapu TdV będzie prowadzić śladami kultury Bohatera. Zobaczymy murale śmietanki polskiej sceny street artowej oraz zupełnych debiutantów, którzy postanowili swoje talenty realizować na ścianach miasta, odpowiadając na jego potrzeby kultu Bohatera.

Zapisy na: kwiatku@gmail.com Start w sobotę 22 września o godzinie 12 spod kina Muranów. Więcej informacji na tdv.bzzz.net i Facebooku .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.