Maraton Kresowy "W Krainie Ozów" - 26 sierpnia

Maraton Kresowy ze startem w Suwałkach, to królewski etap całego cyklu. Meta została ulokowana na szczycie Góry Jesionowej w ośrodku narciarskim WOSiR. Zawodnicy będą podjeżdżać po stromym stoku narciarskim. Nawet w wyścigach rozgrywanych w górach rzadko się zdarza tak wymagający finisz.

Zanim jednak maratończycy dotrą do podnóża Góry Jesionowej, czeka ich wiele kilometrów trudnej, urozmaiconej i wyjątkowo widowiskowej trasy. Początkowe kilometry tego nie zapowiadają, późniejszych trudności. Asfaltowa droga zachęca do szybkiej jazdy. Po lewej dolina Czarnej Hańczy, a po prawej górują wzgórza z ogromnymi elektrowniami wiatrowymi. Jedak jeszcze na asfalcie zawodników rozgrzeje solidny kilometrowy podjazd, a potem kolejny.

Po kilkunastu kilometrach zawodnicy wjadą do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Znakiem charakterystycznym Suwalszczyzny są rynnowe jeziora i wzgórza utworzone przez lodowiec. Pozostałe po nim głazowiska stanowią dziś jedną z licznych atrakcji turystycznych regionu. Nad Czarną Hańczą, na północ od Suwałk, na obszarze 1 hektara leży w ziemi ok.10 tys. głazów. W pobliskim Głazowisku Bachanowo rozmiary niektórych kamieni osiągają 9 m w obwodzie.

Suwalski Park Krajobrazowy obejmujący m.in. głazowiska, był pierwszym tego typu parkiem utworzonym w Polsce. Zapierające dech w piersiach panoramy zachwycają i każą się zatrzymać choć na chwilę. Malownicze jeziora ukryte wśród pagórków, które pokryte są łąkami i lasami, wyglądają jak obrazy zatrzymane w kadrze źrenicy. Dlatego trasa maratonu może rywalizować o miano najpiękniejszej w Polsce. Z punktu widokowego w Smolnikach można zobaczyć aż siedem jezior!

Trasa jest przyjemnie pofałdowana. Strome, długie zjazdy, na których można z łatwością osiągnąć prędkości w granicach 70km/h przyprawiać mogą o zawrót głowy mniej doświadczonych rowerzystów. Dlatego warto pamiętać, że cenną rzeczą jest mieć głowę na karku... Pokonywanie technicznych, długich podjazdów będzie okazją do zmierzenia się z własnymi słabościami, bo liczy się przede wszystkim duch walki. Szczególnie na finałowym podjeździe do ośrodka Szelment!

W tym roku po raz pierwszy także zawodnicy Półmaratonu przejadą przez Suwalski Park Krajobrazowy pięknym szlakiem przez Górę Zamkową. Nie zostanie im także oszczędzony podjazd na Górę Jesionową. Nie będzie to łatwe, ale tym większa satysfakcja z ukończenia takiego wyścigu.

„W Krainie Ozów” Suwałki - Szelment będzie kwintesencją tego, co pcha amatorów do uczestnictwa w wyścigach typu MTB. Warto się sprawdzić na tym etapie Maratonów Kresowych. To jedna z trudniejszych, ale jednocześnie najładniejszych tras w Polsce. Pofałdowany teren, zielone łąki, gdzieniegdzie lasy i tafle jezior o różnych odcieniach błękitu i lazuru. Widoki na trasie i na mecie z Góry Jesionowej są w stanie wynagrodzić każde zmęczenie!