Białe pokrowce na siodełkach - o co chodzi?

Od początku czerwca, właściciele rowerów zaparkowanych w różnych miastach znajdują na swoich siodełkach nietypowy prezent.

Białe pokrowce przeciwdeszczowe z logotypem akcji i adresem zaparkujklimatycznie.pl To kolejne działania wspierające ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji Allegro All For Planet „Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie”.  Pokrowce przeciwdeszczowe pojawiły się już między innymi w Trójmieście, Katowicach, Bytomiu, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie. Wkrótce trafią do kolejnych miast.

- W naszej akcji promujemy rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Stąd pomysł, by właścicielom dwóch kółek, które stoją zaparkowane w różnych miejscach, zostawić na siodełku niespodziankę. Przy okazji informujemy ich o akcji, w której mogą rywalizować o stojaki rowerowe dla swojego regionu. Widząc, do czego często przypinane są obecnie rowery (płoty, barierki wokół trawników itd.), tym bardziej zauważalny jest brak dostatecznej liczby parkingów. Akcja „Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie” ma ten stan rzeczy choć trochę zmienić- mówi Krzysztof Śpiewek, Manager ds. Projektów Specjalnych i CSR w Grupie Allegro.

Przypomnijmy, w trwającej akcji uczestnicy rywalizują o nagrody indywidualne, ale przede wszystkim walczą o 100 oryginalnych stojaków rowerowych, które Fundacja postawi w różnych lokalizacjach. To gdzie pojawią się nowe parkingi rowerowe, zależy od samych uczestników. Kręcą oni kilometry w animacji online (na stronie zaparkujklimatycznie.pl), albo na prawdziwym rowerze w terenie (z wykorzystaniem aplikacji mobilnej w smartfonie, która odmierza dystans). Przejechane kilometry przekazywane są na konto wybranego województwa, a użytkownicy wskazują miejsca, gdzie ich zdaniem powinny stanąć nowe stojaki. Te lokalizacje, które zdobędą najwięcej głosów, mają szansę wkrótce wzbogacić swoją infrastrukturę rowerową. Do tej pory, uczestnicy akcji przejechali już łącznie blisko 22 tysięcy kilometrów, ale licznik na stronie www cały czas się kręci, a pozycja poszczególnych województw w rankingu - dynamicznie zmienia. Akcja trwa do 31 lipca.