Gwiazda Mazurska w pełnym słońcu

Gwiazda Mazurska, etapowy wyścig organizowany przez wybitnego polskiego kolarza Cezarego Zamanę, w tym roku otrzymał w prezencie od losu piękną pogodę, która wynagrodziła uczestnikom trudy czterodniowego ścigania. Nie można było sobie wymarzyć lepszego scenariusza.

Ta impreza, to stały punkt w kalendarzu dla wielu wielbicieli dwóch kółek. W tym roku były to cztery dni jazdy po dzikich mazurskich bezdrożach. Początek to czasówka w Szczytnie czyli jazda na czas w samym centrum Szczytna, tuż przy ruinach krzyżackiego zamku. To był przedsmak tego, co miało czekać kolarzy w ciągu najbliższych dni w Jedwabnie i Purdzie. Przystawka do dania głównego. Nieodkryte trasy, które zaproponował w tej edycji Gwiazdy organizator, zaskoczyły nawet najwytrawniejszych kolarzy jeżdżących z Mazovią od samego początku.

Teren gdzie wpuszczono zawodników, mógł ich mocno przerazić. Wysokie drzewa, przez które docierało mało światła, zaciemniały teren. Dawało to niesamowity efekt półmroku i pobudzało wyobraźnię. Wszyscy bardzo uważnie śledzili strzałki i taśmy, żeby się nie zgubić. Zawodnicy mogli obcować z bogatą i wciąż dziką przyrodą tych okolic. Jak mówili startujący, zgubić się w tym lesie, to byłaby największa przygoda życia.

Pogoda najmocniej dała popalić w czwartym dniu zmagań, w którym to trasa w Jedwabnie przypominała doskonale znane wszystkim mazowieckie tereny. Oprócz pięknych widoków, zawodnicy doświadczyli także trudnych technicznie odcinków. Palące słońce wykończyło tych, którzy nie pamiętali o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które jest niezbędne przy takiej temperaturze.

Aura podczas Gwiazdy była wymarzona, bez wiatru, deszczu i bardzo dużo słońca. Wynagrodziła zawodnikom i ich rodzinom trudy tych czterech dni. Można powiedzieć, że był to dla wielu bardzo udany wypoczynek połączony z realizowaniem swojej największej „dwukołowej” pasji.

Okolice Jedwabna i Purdy zgromadziły liczną grupę wielbicieli MTB. W każdym z etapów wystartowało ponad 300 osób. Natomiast całą czterodniową walkę ukończyło ponad 220 uczestników. Cieszy także to, że Gwiazda jako jedyna etapówka w Polsce przyciągnęła aż sześćdziesięcioro dzieci do lat 13. Rośnie nowe kolarskie pokolenie.

Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej:

Dystans Mega

1. Radosław Gołębiewski (Toruń / TTC Jade Toruń),
2. Sarunas Pacevicius (Velostreet-Fuji / LKKA),
3. Przemysław Koza (Puławy / Merida B),

Dystans Fit

1. Bartosz Kaczmarski (Szczytno),
2. Rafał Gamza (Szczytno / Kross Racing Team),|
3. Patryk Kaczmarg (Nowy Dwór Maz / STSmaraton Rower-Mot team),

Dystans Hobby

1. Mateusz Pomaski (Wołomin / UKK.BDC Huragan Wołomin),
2. Madajczyk Radek (Legionowo / Airbike.pl),
3. Kacper Macieja (WSKG Terbud Team).

Więcej o: