Wielkie święto rowerowej orientacji w Gdańsku już za chwilę: 7-9 czerwca

Rowerowa Jazda na Orientację ( ang. MTBO) to połączenie dobrze znanego MTB z nawigacją opartą na specjalnie przygotowanej mapie. W najbliższy weekend w Gdańsku swoje święto będą mieli miłośnicy tej właśnie dyscypliny.

Wielkie święto rowerowej orientacji w Gdańsku już w weekend 7-9 czerwca 2012. Wystartować może każdy, kto ma sprawny rower, kask i ochotę na dobrą zabawę z mapą i kompasem. Do wyboru jest kilka tras i dystansów:
7 czerwca 2012 czwartek – dystans średni, start 17.00, (MP, IPP, DPP, MMM),
8 czerwca 2012 piątek – dystans sprinterski, start 11.00, (IPP, DPP, MMM),
8 czerwca 2012 piątek – sztafety dwuzmianowe, start 13.30 (MP, DPP, MMM),
9 czerwca 2012 sobota – dystans długi, start 10.00, (MP, IPP, DPP, MMM).

Zawody w jeździe na orientacje to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na rowerze niezależnie od wieku i stopnia umiejętności poruszania się po lesie! U nas spotkasz ludzi w różnym wieku, od maluchów startujących z rodzicami, poprzez profesjo lanie trenujących zawodników naszego klubu do trochę starszych osób, które po prostu lubią to!! Podczas ostatnich, majowych zawodów, najmłodszy startujący zawodnik miał 4 lata a najstarszy ponad 60. Były też maluchy w przyczepkach rowerowych. Każde zawody to również szansa na spotkanie fajnych ludzi, porozmawianie o najlepszych przejazdach na trasie, porównywanie wyników i analiza startu z mniej lub bardziej znajomymi osobami. Nowi uczestnicy, zwani przez nas „świeżynkami” otaczani są specjalną opieką, aby nie zagubili się w tłumie.

Zasady zawodów są proste. Na minutę przed startem zawodnik otrzymuje mapę, a następnie wyrusza na trasę. Podczas przejazdu musi odnaleźć wszystkie punkty kontrolne w wyznaczonej kolejności w jak najkrótszym czasie. O zwycięstwie decydują nie tylko silne mięśnie, ale również umiejętność czytania mapy, podejmowania szybkich decyzji i wyboru najlepszych wariantów przejazdu.

Trasy dostosowane są do umiejętności i wieku zawodników. Za każdym razem punkty kontrolne znajdują się w innych miejscach, co sprawia, że każdy przejazd jest wyzwaniem. Rowerowa Jazda na Orientację wymaga od zawodników koncentracji podczas przejazdu oraz zachowania spokoju w momentach „lekkiego zagubienia”.

Pomorski Klub Orientacji HARPAGAN od 7 lat organizuje cykl zawodów, w których może wziąć udział każdy, kto posiada sprawny rower i kask na głowie. Przygotowujemy trasy zarówno dla kategorii mistrzowskich jak i otwartych. Prowadzimy również szkolenia, dla chętnych osób, które decydują się na wzięcie udziału w zawodach po raz pierwszy. Po przejechaniu trasy szkoleniowej, można wziąć udział w zawodach na jednej z tras otwartych. Są one przygotowane dla zawodników w różnym wieku i biorą pod uwagę ich umiejętności. Istnieje możliwość wystartowania całymi rodzinami lub w grupie znajomych. Można również zapisać się do Pomorskiego Okręgowego Związku Orientacji Sportowej i startować w kategoriach mistrzowskich, co oznacza rywalizację w Pucharze Województwa Pomorskiego.

We wszystkich kategoriach za miejsca 1-6 wręczamy dyplomy a w kategoriach mistrzowskich również medale. W miarę możliwości staramy się każdemu wręczyć upominek. Na mecie czeka na zawodników coś do picia i mała przekąska w postaci batonika lub owoców.

Więcej informacji na stronie www.harpagan.pl

Więcej o: