Co musi zrobić urzędnik, by przejechać się służbowym rowerem?

W Gdańsku przede wszystkim przejść szkolenie z obsługi rowerów, które urząd kupił za 60 tys. zł. Ale korzystać można tylko w godzinach pracy. Zasady korzystania nie są proste.

Urząd Miejski w Gdańsku za 60 tys. zł zakupił 16 rowerów. Mają małe koła, niskie ramy i opony odporne na przebicia. Jeden z nich posiada elektroniczne wspomaganie. Wyprodukowane przez Amerykanów stoją na specjalnym zadaszonym parkingu, który powstał przy budynku głównym urzędu (ul. Nowe Ogrody). zmiesiło się tam 14 sztuk, dwa pozostałe trafiły na ul. 3 Maja 9 (siedziba Urzędu Pracy, gdzie UM też ma swoje biura).

Przedsięwzięcie ma promować ekologiczny styl życia. Już wiadomo, na jakich zasadach pracownicy magistratu oraz radni będą z rowerów korzystać.

Rowery mogą służyć tylko do przejażdżek służbowych w godzinach pracy. Jak czytamy w zarządzeniu prezydenta Gdańska wydanym na tę okoliczność, można z nich korzystać tylko "zgodnie z przeznaczeniem". By nie było wątpliwości w czym rzecz, każdy kto zdecyduje się na przejażdżkę, będzie musiał odbyć szkolenie. Będą się one odbywać w poniedziałki od godz. 10 do 12, w grupach 10-osobowych.

Uprawnienie do używania Roweru Użytkownik nabywa poprzez zarejestrowanie się na liście Użytkowników prowadzonej przez Dyspozytora, po uprzednim zapoznaniu się z niniejszym regulaminem, odbyciu szkolenia z obsługi Roweru i podpisaniu oświadczenia

Pierwsze szkolenia zaplanowano na 16 kwietnia.

- Szkolenie jest niezbędne, bo to rowery składane i przed każdym użyciem należy się upewnić, że poprzedni użytkownik oddał go w stanie nadającym się do wykorzystania, czyli nie zagrażającym życiu rowerzysty czy osób postronnych - mówi Grzegorz Krajewski z Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu. - Poza tym to też kwestia przeszkolenia z przystosowywania roweru do sylwetki rowerzysty, a ponadto chcemy się upewnić, że każdy użytkownik będzie umiał korzystać z zapięcia antykradzieżowego.

Dysponentem Rowerów jest Dyspozytor

Takimi osobami będą trzy panie z wydziału gospodarki komunalnej. Każdorazowa przejażdżka musi zostać zarejestrowana w "rejestrze wydania rowerów służbowych", a każde pobranie i zwrot roweru potwierdzone podpisem danego pracownika.

Udostępnienie Roweru następuje poprzez wydanie Użytkownikowi klucza do Zapięcia

- Każdorazowe pobranie klucza od dyspozytora zostanie zarejestrowane w elektronicznym systemie - dodaje Krajewski. - Analogicznie, zwracając rower, klucz będzie trzeba odnieść do dyspozytora, co również zostanie odnotowane w systemie.

Przed użyciem Roweru Użytkownik zobowiązany jest do upewnienia się, że stan techniczny Roweru nie budzi zastrzeżeń. W przypadku, gdy stan techniczny Roweru budzi wątpliwości, Użytkownik powinien zaniechać podróży i niezwłocznie poinformować o tym Dyspozytora.

Kto nie znajdzie miejsca, gdzie można bezpiecznie przypiąć rower, będzie musiał iść z nim na spotkanie.

Parkując rower Użytkownik zobowiązany jest zastosować w sposób prawidłowy Zapięcie, poprzez przymocowanie Roweru do stojaka rowerowego lub innego, trwałego i bezpiecznego elementu. W przypadku braku możliwości bezpiecznego pozostawienia roweru, Użytkownik powinien zabrać Rower ze sobą.

Po zakończeniu podróży oczywiście trzeba odstawić rower na parking - żeby był porządek, we właściwe miejsce zgodne z numeracją. Oczywiście trzeba pamiętać, by "zastosować w sposób prawidłowy Zapięcie, poprzez przymocowanie Roweru do stojaka rowerowego i niezwłocznie zwrócić Dyspozytorowi klucz do Zapięcia".

Rower wspomagany elektrycznie jest jeden, więc pierwszeństwo będą miały osoby niepełnosprawne "po okazaniu Dyspozytorowi stosownego dokumentu". A takim jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Katarzyna Włodkowska

Tekst pochodzi z trojmiasto.gazeta.pl .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.