Piknik dla cyklistów na Agrykoli (30 maja)

Takiej akcji jeszcze w Warszawie nie było. Chcecie nauczyć dziecko i sami przekonać się, jak na prawdę bezpiecznie poruszać się rowerem? Przyjeżdżajcie w niedzielę (30 maja) na Żoliborz i do Śródmieścia.

Impreza organizowana przez MSWiA, stołeczny ratusz i policję pod hasłem ''Rowerem bezpiecznie do celu'' zaczyna się przed południem pod Centrum Olimpijskim niedaleko skrzyżowania Wisłostrady i ul. Krasińskiego. Ważne, żeby wszyscy chętni, a zwłaszcza opiekunowie dzieci, oprócz roweru zabrali ze sobą kask. Przy Centrum będzie stoisko z kaskami i szelkami odblaskowymi.

 

Termin i lokalizacja: 30 maja, Warszawa

 

Trasa przejazdu: Start przy Centrum Olimpijskim (Wybierze Gdyńskie 4), Wisłostrada, Grodzka, Al. Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Pl. Konstytucji, Piękna, Górnośląska, Myśliwiecka, Agrykola.

 

(kliknij na mapę, aby powiększyć)


Uwaga! Około południa przy pl. Bankowym u wylotu Elektoralnej czekamy na dzieci, które nie miały sił przejechać aż z Żoliborza. Dla pierwszego tysiąca maluchów Bank BGŻ ufundował specjalne odblaskowe szelki.

Cały peleton razem z dziećmi jedzie na Agrykolę, gdzie do godz. 17 trwać będzie rodzinny piknik.

 

 

ATRAKCJE:

Biuro Ruchu Drogowego KGP przy współudziale Wydziału Ruchu Drogowego KSP
- egzaminy na kartę rowerową,
- konkursy rysunkowe i konkursy z przepisów prawa o ruchu drogowym,
- motocykle policyjne,
- rowerowy tor przeszkód, który zapewni Automobilklub Polski. Przeszkody będą usytuowane przy miasteczku ruchu drogowego.

Straż Graniczna
2 pojazdy służbowe (terenowy, osobowy)
1 Quad
stoisko z namiotem wystawienniczym, na którym będzie prezentowane:
- umundurowanie specjalistyczne
- wystawa broni służbowej
- pokaz tresury psa służbowego
- mini strzelnica

Państwowa Straż Pożarna
- psy służbowe do działań poszukiwawczo-ratowniczych (te co były m.in. na Haiti),
- pokazy ratownictwa technicznego
- pojazdy typu: quad (z możliwością przejazdu ze strażakiem)

ITS - Instytutu Transportu Samochodowego
pokazy
- Symulator zderzeń - znaczenie pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe przy zderzeniu
- Symulator dachowania - znaczenie pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe przy dachowaniu
- Zabezpieczenie dzieci w pojeździe w trakcie jazdy
- Widoczność na drodze
- Kaski ochronne dla rowerzystów, snowboardzistów, narciarzy, wrotkarzy i motocyklistów

Ministerstwo Infrastruktury - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Sekretariat KRBRD, w trakcie Pikniku będzie promować modę na odblaski i głównie bezpieczne poruszanie się na rowerze, demonstrując i dystrybuując kaski rowerowe wyposażone w dodatkowe elementy odblaskowe. Poza tym najmłodsi, którzy będą przystępowali do zdawania na kartę rowerową i wyróżnieni, którzy poradzą sobie na torze przeszkód- zostaną wyposażeni w pakiety bezpiecznego rowerzysty (np. plecaczki odblaskowe, kaski rowerowe opaski, materiały dydaktyczne, takie jak kodeksy młodego rowerzysty, naklejki; dla dorosłych podręczniki dot. ''zarządzania'' prędkością i manual dot. prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

Ministerstwo Sportu i Turystyki
- ergometr wioślarski dostępny dla uczestników pikniku
- promocja konkursu 7 Cudów Natury - Mazury
- konkursy plastyczne dla dzieci z nagrodami
- wystawa ze zdjęciami stadionów - gospodarzy EURO 2012

Mazovia MTB Maraton
reprezentując największy cykl maratonów rowerowych w Polsce zapewni zabezpieczenie bezpłatnego serwisu, zamknięcie kolumny przejazdu pikapem oraz pomoc osobom które podczas przejazdu będą miały problemy z rowerem na całej imprezie, Pan Cezary Zamana, na Agrykoli, będzie służył doradztwem, co zrobić by wystartować w maratonie rowerowym, jaki kupić rower, jak dobrać rozmiar ramy, jaka odzież jest najwłaściwsza, na czym polega dobranie dobrego kasku gdzie znajdują się ciekawe tereny na rower terenowy w Warszawie i jej okolicach

Fundacja "Kierowca Bezpieczny"
- Symulator Bezpiecznej Jazdy

Polski Czerwony Krzyż
-Polski Czerwony Krzyż zapozna młodych widzów z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej

Arkus&Romet - rowerowy show
- Pokaz Krystiana Herby ''Rowerowy show''

Bank Gospodarki Żywnościowej
- Przekaże 1000 szt. elementów odblaskowych dla uczestników peletonu rowerowego

Komenda Stołeczna Policji
- Każdy rowerzysta, który będzie miał przy sobie dowód zakupu roweru, ewent. dowód tożsamości, będzie mógł bezpłatnie na miejscu oznakować rower w ramach akcji Komendy Stołecznej Policji ''Oznakuj swój rower''.

 

Dla wszystkich, którzy przyjadą na rowerach, policja przygotuje specjalny parking (szatnię) rowerowy, gdzie bezpiecznie będzie można zostawić swój rower.

Oprócz rowerowych atrakcji będzie również Miasteczko Sportowe, Kraina Klaunów i cyrkowców, Sektor gier, jak również koncerty i przedstawienia teatralne.

 

Ogólnopolska kampania policyjna ''Rowerem bezpiecznie do celu''


W ramach realizacji rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. ''Razem bezpieczniej'', Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Policji, w bieżącym roku planuje kontynuować ogólnopolską kampanię profilaktyczną pn. ''Rowerem bezpiecznie do celu''. Inauguracja akcji będzie miała miejsce 30 maja w Centrum Olimpijskim PKOl, w którym organizatorzy (MSWiA i Biuro Ruchu Drogowego KGP) przewidują zorganizowanie konferencji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie zaplanowano, cieszący się dużym zainteresowaniem w roku ubiegłym, przejazd ulicami Warszawy na rowerach, spod siedziby Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Parku Agrykola, na terenie którego planowany jest piknik rodzinny pn. ''Warszawa Dzieciom'' w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. W przejeździe udział wezmą zaproszeni na Konferencję goście, mieszkańcy Warszawy, przedstawiciele organizacji promujących bezpieczną jazdę na rowerze.

MSWiA, w trakcie trwania imprezy zamierza zorganizować mobilne miasteczko ruchu drogowego, egzaminy na kartę rowerową, konkursy, turnieje oraz pokazy sprzętu wykorzystywanego w codziennej służbie przez nadzorowane formacje - Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną. Służby resortu spraw wewnętrznych i administracji będą kontynuowały działania profilaktyczne. Rodzice z dziećmi odwiedzą mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, obsługiwane przez policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP oraz Wydziału Ruchu Drogowego KSP, w którym dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności z zakresu wiedzy prawa o ruchu drogowym i zdać egzamin na kartę rowerową. Przeprowadzone zostaną także liczne konkursy z udziałem dzieci jak i dorosłych z zakresu profilaktyki ruchu drogowego. Uczestnicy otrzymają nagrody w postaci odblaskowych kamizelek, opasek i innych tego typu akcesoriów. Dzieci i rodzice sprawdzą, jak powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie rowerów.

Wiodącym założeniem kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu", jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży. Kampania przeprowadzona zostanie na terenie całego kraju od czerwca do sierpnia.

Instytucie partnerskie:
Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Transportu Samochodowego, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Komenda Główna Policji, Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Krzysztofa Hołowczyca - ''Kierowca bezpieczny'', Mazovia MTB Maraton - Stowarzyszenie ''Zielony Szlak'', Stołeczna Estrada, PKOl., BGŻ, Arkus&Romet.

Patroni medialni: Radio Eska, Gazeta Wyborcza, Dziennik Metro, Magazyn 13, Witch, Portal Gazeta.warszawa.pl. Czasdzieci.pl, TVN Warszawa

 

 

Partnerem akcji ''Polska na rowery'' jest: