Wycieczka rowerowa ''Szlakiem zamków i pałaców''

Długość trasy: ok. 25 kmStopień trudności: **

Start: ul. L. Różyckiego - most nad Bobrem

Jedziemy ul. Wiejską, szlakiem rowerowym ER-6 w stronę Grabarowa. Po przekroczeniu skrzyżowania mijamy folwark i przez las u stóp Kozińca docieramy do Dąbrowicy. Jadąc przez wieś zobaczymy zakłady papiernicze, w których podczas wojny Niemcy drukowali fałszywe dolary, a za wiaduktem duży akwen wodny (zalana żwirownia). Przed Wojanowem odbijamy z naszego szlaku w prawo(przez most na Bobrze) aby obejrzeć folwark i pałac w Łomnicy, gdzie znajduje się wystawa poświęcona zamkom pałacom i ogrodom  Kotliny Jeleniogórskiej, skansen, hotel i restauracja. Wracamy za rzekę i po kilku minutach stajemy przed bramą kompleksu dworskiego Wojanów. Rowery zostawiamy w stojakach i możemy pospacerować po pięknie utrzymanym parku, obejrzeć pałac, popływać w basenie, lub wypić kawę na tarasie. Wracamy na szlak, który wiedzie przez wieś wzdłuż Bobru. Mijamy kościół a następnie po lewej stronie zobaczymy starą karczmę (dziś bar i biblioteka!). Tu przejeżdżamy przez  most i kierujemy się w okolice pałacu Bobrów. Za zabudowaniami natrafiamy na czarny szlak rowerowy prowadzący do  Karpnik. Zjeżdżając w kierunku wsi zobaczymy po lewej stronie, otoczony parkiem  dawny pałacyk myśliwski (dziś luksusowy hotel). Na głównej (asfaltowej) drodze napotykamy oznakowania żółtego szlaku rowerowego, którym  kontynuujemy naszą wycieczkę. Na końcu Karpnik obejrzymy (z zewnątrz) otoczony fosą zamek, następnie przejedziemy przez Krogulec, obok stawów rybnych i UWAGA na skrzyżowaniu szlaków zjeżdżamy na zielony szlak pieszy zmierzający w kierunku Mysłakowic. Tam obejrzymy dawny pałac królewski (szkoła), kościół z dwiema antycznymi kolumnami z Pompei i kolonię domów tyrolskich. Do Jeleniej Góry wracamy czarnym szlakiem rowerowym (od Łomnicy ścieżka rowerowa), mijając po drodze skansen uzbrojenia wojskowego.

Godne uwagi:

1. Koziniec (461m npm) - kulminacja grupy wzgórz w zakolu Bobru z pozostałościami wieży widokowej

2. Dąbrowica - poniżej Kozińca pałac z połowy XIX wieku (w remoncie), oraz popularne sanktuarium maryjne (poza naszym szlakiem).

3. Łomnica: Duży Pałac - zbudowany w XVII wieku przez rodzinę von Zedlitzów obecny wygląd uzyskał po przebudowie w 1841r. zleconej przez ostatnich właścicieli - rodzinę von Küster. W salach pałacu prezentowana jest wystawa ''Dolina Zamków i Ogrodów'' , a w zabudowaniach folwarcznych urządzono skansen. Dom wdowy - klasycystyczny pałac wzniesiony w 1800 roku w parku okalającym duży pałac. Podczas ostatniego remontu w sali na I piętrze odkryto i odnowiono malowidła ścienne. Właściciele zgromadzili wiele starych zdjęć, obrazów i mebli co tworzy niezwykłą atmosferę mieszczącego się tu hotelu i restauracji.

4. Wojanów: Pałac Luizy - inskrypcja w portalu podaje datę 1607, która jest zapewne datą zakończenia budowy pierwszego pałacu w tym miejscu. W 1839 r. właścicielką pałacu została córka Fryderyka Wihelma III, Luiza - żona króla Niderlandów. Przebudowano go wówczas w modnym duchu romantyzmu nadając mu cechy zamku gotyckiego. Ostatnich zmian dokonano w 1906 i dziś jest to lekka budowla z charakterystycznymi cylindrycznymi wieżami, połączona z otaczającym ją parkiem tarasem i oranżeriami. Przed pałacem znajduje się dziedziniec okolony dawnymi stajniami i oficynami. Całość po gruntownym remoncie tworzy centrum hotelowo-konferencyjne. Kościół z zachowanymi gotyckimi elementami architektonicznymi. Domy o konstrukcji przysłupowo-zrębowej. Zespół pałacowy Wojanów-Bobrów , neorenesansowy wzniesiony w 1870 r. ma bardzo rozczłonkowaną bryłę z licznymi wieżyczkami, tarasami i balkonami, jest od lat remontowany. Obok znajdują się stylizowane na rzymski obóz zabudowania gospodarcze. (czasami gospodarz pozwala wejść na swój teren)

5. Karpniki : Dębowy dworek zbudowano w 1875r. nadając mu eklektyczną formę z elementami neorenesansowymi i tyrolskimi. W starannie wykonanych wnętrzach zachowało się sporo elementów dawnego wystroju. Obecnie ekskluzywny hotel. Pałac zbudowany ponoć na miejscu zamku temlariuszy. Przez wieki zmieniały się budowle i właściciele. Dzisiejszy neorenesansowy kształt obiekt otrzymał po ostatniej przebudowie w latach 1838-46. Całość otacza park w stylu angielskim. Luksusowy hotel.

6. Mysłakowice : Pałac, zwany królewskim zakupił w 1832r. król pruski Fryderyk Wilhelm III z przeznaczeniem na letnią rezydencję. W latach 1842-44 został gruntownie przebudowany i zyskał dzisiejszy neogotycki wygląd. Architekt K.Schinkl dodał pałacowi trzydziestometrową, ośmiokątną wieżę i dobudował jadalnię, której dach stał się tarasem widokowym na przyległy park. Obecnie siedziba szkoły. Neromoański kościół ufundowany przez Fryderyka Wilhelma III zbudowany w 1840 r. według projektu K.F.Schinkla. Otwarty przedsionek wsparty został na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Domy tyrolskie zbudowane w I poł. XIX wieku przez emigrantów z austriackiego Tyrolu charakteryzują się wypłaszczonymi dwuspadowymi dachami i balkonami ze zdobieniami w kształcie tulipana, lilii serca lub gwiazdy. W jednym z nich mieści się stylowa restauracja i Muzeum Tyrolskie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA