Szlaki nad zalewem. Po leśnych duktach w Domaniowie

Najlepiej wybrać się tu jesienią i co najmniej na tydzień

Domaniów to przede wszystkim 500-hektarowy zalew na rzece Radomce (7 km długości, 1,2 km szerokości, w najgłębszym miejscu 8,9 m). Jest tu kilka parkingów, boisko do siatkówki plażowej, przystań, gdzie można wynająć motorówkę i... toi-toie.

Zalew ma ponad półkilometrową zaporę. Tuż przy niej znajduje się jedyny ośrodek, gdzie można wynająć pokoje - Gospodarstwo Pomocnicze Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, Oddział w Radomiu (szczegóły w ramce).

Akwen otacza 19 szlaków rowerowych długości 220 km prowadzących przez gminy należące do Związku Gmin Radomka: Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów, Wieniawa, Przysucha i Przytyk. Osią sieci jest trasa Jedlińsk - Przytyk - Domaniów - Przysucha, do której dochodzą boczne szlaki. Pojedziemy po asfalcie i po leśnych duktach, wystarczy więc rower trekkingowy. Najlepiej wybrać się tu co najmniej na tydzień i właśnie jesienią, kiedy słońce już tak nie przypieka, a nad zalewem jest mniej ludzi.

W Jedlińsku, miasteczku znanym z obrzędu ścięcia śmierci pochodzącego z 1778 r., nie można ominąć barokowego kościoła Apostołów Piotra i Andrzeja z XVIII-wiecznymi obrazami i polichromiami Tadeusza Kuntzego oraz dzwonnicą z 1645 r.

W pobliskim Piastowie ma siedzibę Aeroklub Radomski. Na lotnisku można poobserwować treningi pilotów szybowcowych.

Przysucha ma trzy rynki, ponieważ mieszkali tu Niemcy, Żydzi i Polacy. Jest tu XIX-wieczny dwór Dembińskich, synagoga i cmentarz żydowski z XVIII w. Ciekawy jest też pałac w miejscowości Zbożenna (w motelu Sielanka można zanocować).

Z obiektów sakralnych warto zobaczyć również kościół w Przytyku zaprojektowany przez Stefana Szyllera i kościół w pobliskim Wrzosie z 1420 r., rozbudowany na początku XX w. A w siedzibie Związku Gmin Radomka (ul. Zachęty 57) dostaniemy bardzo przydatny podczas zwiedzania okolicy rowerem przewodnik "Turystyczne Szlaki Rowerowe Związku Gmin Radomka".

Za to rower górski przyda się w lasach przysuskich, w południowo-zachodniej części gminy Przysucha. W rezerwacie przyrody Puszcza u źródeł Radomki są piękne wąwozy, pagórki, źródliska oraz pozostałości po kopalniach rudy.

Paweł Matracki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.