Handbike, trajki, tandemy i inne - rynek rowerów dla osób niepełnosprawnych [PRZEGLĄD]

Osoby z niepełnosprawnościami w znakomitej większości mogą jeździć na rowerach - potrzebują tylko odpowiedniego sprzętu. Polska jest krajem, w którym na pewno znajdą coś dla siebie - niezależnie czy szukają roweru do wygrywania paraolimpiad, czy weekendowej wycieczki za miasto.

Wbrew pozorom, na rowerze można jeździć niemal z każdym rodzajem niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Producenci jednym tchem wymieniają, że na jednośladach mogą jeździć osoby z z dysfunkcją mięśniową, porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Downa, zespołem Marfana, zaburzeniami równowagi, osoby niedowidzące, niewidome, niedosłyszące lub głuche, osoby z dużą otyłością, o dużej spastyczności i małej ruchowości kończyn dolnych, osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych lub bez tych kończyn, osoby z protezami, usztywnionymi stawami, niedorozwojem lub różną długością kończyn...

Rowery mogą też służyć do rehabilitacji osób po wylewach, zawałach i innych chorobach. Jazda nimi jest niewskazana tylko dla osób z zaawansowaną miażdżycą kończyn dolnych i zaawansowaną niewydolnością układu krążenia. W każdym przypadku zakup roweru dla osoby z niepełnosprawnością najlepiej jest poprzedzić konsultacją z lekarzem.

Przegląd rowerów dla osób z niepełnosprawnością

Carbon Bike

Carbon Bike znany wcześniej pod markami Carbon Design i Magnus produkuje między innymi rowery z napędem ręcznym (tzw handbike). Prócz prostszego i tańszego modelu ze stali (Birdy), firma znana jest także z doskonałych rowerów z włókien węglowych (Evo Jet i Time Trial), na których jeżdżą i wygrywają najlepsi zawodnicy świata. Producent spod Warszawy deklaruje, że jest gotowy zbudować też rower na konkretne zamówienie.

Coop rowery nietypowe

fot. Coop

Rower rehabilitacyjny Coop RRL24

Coop posiada w ofercie sporą gamę pojazdów trójkołowych, tandemów i rowerów elektrycznych z ramami stalowymi i aluminiowymi, także z mniejszymi rozmiarami kół (dla dzieci). Producent z Poznania oferuje też liczne dodatki pomagające dostosować rower do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (np pedały z noskami, pedały z przeciwwagą..).

Draisin

fot. Draisin

Rower Draisin Relax

Draisin oferuje rowery dla dzieci i dorosłych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Producent oferuje modele dwukołowe i trójkołowe, także tandemy. Na swojej stronie producent z Chorzowa deklaruje: "Dzięki dużej ilości modeli podstawowych możemy stworzyć model „skrojony na miarę” dostosowany do warunków zdrowotnych użytkownika."

Fano tec

fot. Fano tec

Rower trójkołowy Fano Tec FT-7009

Fano Tec oferuje rowery trójkołowe, które mogą byś wykorzystywane transportowo lub jako środek do rehabilitacji osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Firma ma swoją siedzibę w Legnicy, ale sprzęt sprzedaje także przez Internet.

Hungar-Pol

Tandem Hungar-Pol Duetfot. Hungar-Pol

Hungar-Pol z Bydgoszczy posiada w ofercie dość proste konstrukcyjnie rowery. Dwa z nich mogą zainteresować osoby z niepełnosprawnością - to tandem o nazwie Duet i rower trójkołowy.

Jasid

Tandem składany Jasid Premiumfot. Jasid

Jasid specjalizuje się w sprzedaży rowerów typu tandem. Firma posiada w ofercie sporą gamę modeli w cenach od 2000 do 5000 złotych, a na zamówienie jest w stanie wykonać rower w dowolnej specyfikacji i kolorze. Firma umożliwia zamówienie roweru przez Internet i wysyłkę kurierem w dowolne miejsce w kraju. Wszystkie modele można też obejrzeć w salonie firmowym w Lublinie.

Kentex

Rower trójkołowy BBF Kentex 24fot. Kentex

Kentex to producent trzykołowego roweru ze stalową ramą i kołami w rozmiarze 24 cale. Pojazd posiada koszyk za siedzeniem i może służyć zarówno osobom z niepełnosprawnością, jak i jako rower transportowy. Istnieje możliwość zakupu roweru przez Internet oraz odbioru osobistego w sklepie w Kołobrzegu.

Monty

fot. Monty

Rower Monty Tricycle

Monty oferuje głównie rowery składane i ze wspomaganiem elektrycznym - dwu i trzykołowe. W ofercie ma jednak także pojedyncze modele bez wspomagania. Sprzedaż prowadzi przez Internet i serwis Allegro.

 

Tandemservis

Trzyosobowy rower Tandemservis Tripletfot. Tandemservis

Wbrew nazwie, firma Tandemservis ze Słowacji posiada w ofercie nie tylko rowery dla dwóch osób, ale też pojazdy trójkołowe, doczepy dwu i trójkołowe oraz pojazdy dla trzech osób. Ciekawym modelem dla osób z małymi mieszkaniami wydaje się być zwłaszcza model składanego tandemu Mrożek. Firma pozwala na zakup rowerów przez Internet i wysyła je kurierem w dowolną część naszego kraju.

Tolek rowery nietypowe

Tolek, to już uznana marka wśród rowerów trójkołowych. Firma oferuje zarówno pojazd ze wspomaganiem elektrycznym jak i kilka rowerów bez wspomagania, z różnym rozmiarem kół. Tolek ma swoją siedzibę w Choceniu koło Włocławka.

Warsztat Rowerów Nietypowych TROP

Trójkołowy handbike produkcji TROPfot. TROP

Warsztat Trop spod Kartuz (Pomorze) wykonuje na zamówienie i w krótkich seriach rowery nietypowe. Jedną ze specjalizacji warsztatu są rowery dla osób z niepełnosprawnościami, w tym rowery trójkołowe, tandemy, przyczepki i doczepy rowerowe. Firma posiada bardzo bogate portfolio różnorodnych konstrukcji i deklaruje, że chętnie podejmie się każdego wyzwania, w tym także nie związanego z niepełnosprawnością osoby mającej jeździć pojazdem.

Zakład sprzętu rehabilitacyjnego inż. Stanisław Misiarz

Rower rehabilitacyjny trójkołowy z napędem ręcznym korbowym. Produkcja ZSR inż. Stanisław Misiarzfot. Misiarz.pl

Firma Stanisława Misiarza posiada w ofercie szeroką gamę rowerów trójkołowych na kołach od 18 do 26 cali, w tym pojazdy o pochylonych tylnych kołach, które poprawiają stateczność pojazdu. Każdy pojazd można zamówić w wersji z wolnobiegiem, ostrym kołem lub piastami z przekładnią planetarną. W ofercie zakładu są także doczepy rowerowe (dwu i trójkołowe), handbike (także w wersji dziecięcej), rowery z napędem elektrycznym i szeroka gama sprzętu rehabilitacyjnego.

Prócz rowerów firma oferuje także szeroką gamę akcesoriów pomagających dostosować pojazd do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym uprzęże na ręce lub nogi, siedzenia z oparciami, pasy mocujące tułów, noski na pedały, podstawki do ćwiczeń stacjonarnych i inne.

Lista otwarta

Niniejsza lista producentów i dystrybutorów rowerów mogących służyć osobom z niepełnosprawnościami z pewnością nie jest listą pełną. Nie obejmuje ona dużych producentów, którzy w swojej ofercie nie koncentrują się na osobach z niepełnosprawnością, ale czasem również posiadają w ofercie tandem, rower trójkołowy lub inną konstrukcję mogącą służyć osobom z niepełnosprawnością.

Możliwe też, że brakuje w niej innego wyspecjalizowanego producenta rowerów, którego oferty zwyczajnie nie udało nam się znaleźć w sieci. W takiej sytuacji koniecznie napiszcie w komentarzach - postaramy się dodać go do listy, by osoby poszukujące tych informacji mogły ją jeszcze łatwiej odnaleźć.

Rafał Muszczynko