Polski wynalazek. Zrewolucjonizuje napęd w rowerach?

Do niedawna użytkownicy rowerów z przekładniami planetarnymi praktycznie byli skazani na brak przedniej przerzutki. Teraz to się zmieni - dzięki wynalazkowi Polaków.

Przekładnie planetarne dostępne na rynku mają od 3 do 14 biegów. Przy czym te o większej liczbie przełożeń są bardzo kosztowne i dość ciężkie. Całość i tak nie może się równać z napędami zewnętrznymi, które mogą dziś mieć od 27 do 36 przełożeń.

Z tego powodu osoby, które chciały mieć dużą ilość biegów były w zasadzie skazane na napęd z przerzutkami zewnętrznymi - mniej odporny na warunki atmosferyczne, mniej trwały i trudny do osłonięcia, przez co słabo nadaje się on dla osób jeżdżących w sukienkach lub wyjściowych spodniach.

Nowy wynalazek

Efneo to polski wynalazek stworzony przez Stefana Migaszewskiego i Jego syna Wiktora. To niewielka przekładnia planetarna znajdująca się w korbie roweru. Choć to na razie tylko prototyp (stąd "garażowy" wygląd układu), pozwala mieć trzy biegi w korbie o zaledwie jednej zębatce. A to oznacza, że można mieć 3 razy więcej przełożeń, zachowując rower z szerszym i wytrzymalszym łańcuchem, pełną osłoną napędu i innymi zaletami rowerów bez przerzutek zewnętrznych. Jak zachwala pomysłodawca całość ma ważyć mniej niż kilogram i zapewniać możliwość zmiany biegu także na postoju. Efneo ma być możliwe do zamontowania w każdym typie roweru.

Nie wiemy jeszcze kiedy Efneo trafi do produkcji i jaka będzie cena gotowego produktu. Jeżeli uda się wdrożyć masową produkcję urządzenia, a cena nie będzie wygórowana, może być to prawdziwy przełom technologiczny w rowerach.

Rafał Muszczynko

Więcej o:
Copyright © Agora SA