Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

26.10.2015 13:05

GhostBike - co to jest?

Na poboczach dróg, na przejazdach rowerowych, na skrzyżowaniach, gdzie zginął rowerzysta można spotkać białe rowery.

Napiszę (głównie za Wikipedią) o "białych rowerach".

Autorem pomysłu Ghostbike’ów jest Jo Slota z San Francisco.  Wymyślił „prototyp” w kwietniu 2002 roku. Znalazł porzucony stary rower, pomalował go na biało i sfotografował. Na stronie ghostbike.net zamieścił zdjęcie i opis idei.

Pierwszego ducha roweru ustawił Patrick Van Der Tuin przy Holly Hills Boulevard w Saint Louis  półtora roku później. Do 2006 roku powstało w Stanach Zjednoczonych kolejnych 15 duchów. Do instalacji użyto oryginalnych, zniszczonych w wypadkach rowerów, których  właściciele ponieśli śmierć. W Londynie pierwsze GhostBike’i powstały w 2005 roku.

Potem idea rozsnuła się na cały świat. No, może nie na cały. Ameryka Północna, Europa, Australia. Kilka rowerowych duchów jest również w   Malezji i  Afryce. Są duchy oficjalne, zarejestrowane  na ghostbikes.org. Są też duchy nieoficjalne, stawiane przez przyjaciół i znajomych zmarłych w wypadkach rowerzystów.

W Polsce są tylko 2 oficjalne GhostBike’y. W Poznaniu i Łodzi.

Pierwszy polski duch roweru został ustawiony w listopadzie 2009 roku w Łodzi.  Ustawiono go w Zaduszki przy bramie Starego Cmentarza. W skromnej uroczystości uczestniczyła matka zabitego w tym miejscu Marciusza Moronia, rowerzyści oraz jego znajomi.  Podczas symbolicznego odsłonięcia organizatorzy zaapelowali o poprawę sytuacji na polskich drogach, które według danych statystycznych są najmniej bezpieczne dla rowerzystów w całej Unii Europejskiej.

Tylko 2 oficjalne polskie Białe Duchy Roweru ?... Powinno być więcej.

Na samym tylko Mazowszu zginęło w ciągu ostatnich dwóch lat 121, tak! stu dwudziestu jeden rowerzystów. W Warszawie „tylko” siedmiu.

Żaden nie ma GhostBike'a.

 

 

autor: jolajola saratowicz

 

Czytaj więcej na blogu warszawska_masa_krytyczna.

Zobacz także

O autorze masa.waw.pl

avatar

Warszawska Masa Krytyczna jest to przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca, bez względu na pogodę i porę roku, o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Jest to impreza niekomercyjna, organizowana przez wolontariuszy chcących aby Wars...