Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

09.07.2015 19:20

Jak się ustawić na skrzyżowaniu?

Niby wszystko jest proste: przepisy dotyczące lewoskrętu nakazują zbliżyć się do lewej krawędzi drogi lub pasa ruchu, a jadąc na skrzyżowaniu wprost - trzymać prawej strony lub środka pasa ruchu, jeśli umożliwia on także skręt. I tego się należy trzymać na większości skrzyżowań. Są jednak dwie sytuacje, w których zastosowanie się do tego przepisu może narazić rowerzystę na kolizję, lub zwyczajnie jest nieefektywne (zarówno dla rowerzysty, jak jadących z tyłu kierowców). Kiedy zatem można pojechać nieco inaczej, bezpieczne i w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem?

1. Lewoskręt z pasa do lewoskrętu.

Tutaj dobrze ustawić się z prawej strony lub na tylko nieco na lewo od środka pasa (to drugie jeśli pas jednocześnie służy do jazdy na wprost) i wykonać skręt nieco dłuższym łukiem niż samochody. To daje pewność, że bezproblemowo znajdziemy się z prawej strony jezdni, a czasem też pozwoli kierowcy wyprzedzić z zachowaniem odstępu.

Ustawienie się przy lewej krawędzi może grozić bardzo niebezpieczną sytuacją - znalezieniem się z lewej strony pasa ruchu, wyprzedzanym nieprzepisowo przez kierowców z prawej.

2. Skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem

Co prawda nie dotyczy to lewoskrętu, a jazdy na wprost, ale zasada jest podobna. Teoretycznie powinniśmy się ustawić na środku pasa i czekać, aż pojazdy z prawej przestaną jechać. Lepiej jednak stanąć nieco z lewej strony pasa i umożliwić prawoskręt kierowcom jadącym za nami. I tu drobna uwaga: aby nie wylądować nagle na lewo od samochodu jadącego na wprost, ustawić się należy tak, by jedynie umożliwić prawoskręt, ale jasno wyrazić swój zamiar jazdy na wprost (a nie lewoskrętu) i kierowca stający z tyłu nie próbował wyprzedzać z prawej przy ruszaniu.

Jeśli znacie jeszcze jakieś nietypowe sytuacje na skrzyżowaniach, których przepisy nie biorą pod uwagę - piszcie w komentarzach.

Czytaj więcej na blogu W Łodzi na siodełku.

Zobacz także

Komentarze (1)

  • tc2

    Oceniono 2 razy 2

    usiłuję dodać komentarz, z opisem innego bardzo popularnego myku drogowego, przy którym łatwo dostać mandat albo zginąć pod kołami, ale skrypt go odrzuca jako posiadający niewłaściwe treści.
    do autora barklu też nie mogę napisać maila, by sam wkleił, bo nie ma kontaktu do autora blogu

    lameria, szkoda poświęconego czasu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX