Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

20.02.2013 00:01

Jak dobrać wielkość roweru?

 

Rozmiar ramy - kalkulator 

Dobór ramy bardzo istotnie wpływa na jakość jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby kupować rowery najlepiej dopasowane do siebie. Gdy możemy na niego usiąść i po prostu wypróbować wówczas sprawa jest prosta. Gdy nie mamy takiej możliwości i kupujemy rower przez internet, warto korzystać z obliczeń i tabel. Najbardziej znana metoda doboru ramy przebiega nastepująco: 1. Stoimy oparci o ścianę (najlepiej boso).2. Odmierzamy jaka jest odległość między naszym kroczem a podłogą.3. Wynik który otrzymamy mnożymy: x 0,57 - gdy kupujemy rowery górskie, x 0,63 - gdy kupujemy rowery trekkingowe, x 0,66 - gdy kupujemy rowery szosowe.4. Aby otrzymać rozmiar ramy w calach, wynik musimy podzielić przez 2,54 (1cal=2,54cm).

Jak dobrać długość roweru 

Oprócz rozmiaru ramy musimy brać pod uwagę również długość roweru. Im rower jest dłuższy, tym nasza sylwetka będzie bardziej "położona". Aby dopasować długość roweru powinniśmy zmienić wspornik kierownicy. 1) Jeśli jesteśmy za bardzo „położeni”, wspornik kierownicy ustawiamy na krótszy albo zmieniamy kierownicę na „giętą”. Dzięki temu pozycja na rowerze się ustabilizuje i będzie bardziej "wyprostowana". 2) Z kolei jeśli odczuwamy zbytnie odchylenie ciała do tyłu, a podczas podjazdów przednie koło roweru odrywa się od podłoża, to powinniśmy przesunąć siodełko do przodu w suwnicy sztycy podsiodłowej.

Rodzaj roweru a dobór wielkości

Równie ważny jest styl jakim będziemy jeździć nowym rowerem i sam typ roweru. Dla rowerów górskich, szosowych i trekkingowych rozmiary ujęte w tabelach w 90% się zgadzają. Jeśli natomiast rower będzie używany bardziej ekstremalnie, tj. maratony, XC, downhill i enduro, wówczas najlepiej dobierać ramy o 1-2 rozmiary mniejsze. Jest to związane z faktem, że mniejszym rowerem lepiej się manewruje. Aby dobrać najlepszą ramę należy zatem wziąć pod uwagę zarówno obliczenia, styl jazdy jak i własne (lub cudze) doświadczenia. A tutaj tabela rozmiarów rowerów dla wszystkich kupujących. 

Markowe rowery (np. rowery Trek) to produkty luksusowe podobnie jak dobrej klasy herbaty świata. Kupując takie produkty przez internet musimy być pewni, że będą dla nas odpowiednie. Ważne, aby przy doborze wielkości brać pod uwagę również wielkość kół, proporcję między długością/wielkością ramy a długością mostka, a także techniczne i finansowe aspekty. Ale te sprawy załatwia się indywidualnie pytając profesjonalistów ze sklepu rowerowego lub poprzez porównywarki np. www.jakirowerkupic.pl, ponieważ sprzedawcy nie zawsze chcą odpowiadać gdy nie kupujesz u nich roweru.

Przeczytaj także: dlaczego warto kupować rowery przez internet

Czytaj więcej na blogu Królestwo Rowerów.

Zobacz także

Komentarze (13)

 • rybnikers

  Oceniono 8 razy 0

  Akurat na mnie ta tabelka pasuje w 100% ale to chyba dlatego że mam Krossa :)

 • bbc_cube

  Oceniono 13 razy 7

  No właśnie doradzam ostrożność z tymi tabelami i obliczeniami. Ja jestem chyba jakoś nieproporcjonalny bo według tabel wychodziło mi co innego niż wybrałem w sklepie. Myślę, że jedynym pewnym rozwiązaniem jest przymierzenie się do roweru i przejechanie na nim.

 • zdychacz3

  Oceniono 6 razy 4

  Mam 188 cm według tabelki i obliczeń powinienem mieć ramę 19/19.5 cala, A mam 22 cale , miałem wcześniej 20 calową i tak jak napisał cin1977 ,, miałem siodło wywalone w kosmos". więc najlepiej iść do sklepu i dobrać z dokładnym przymierzeniem.
  (Rower CUBE ATTENTION 2009)

 • cin1977

  Oceniono 6 razy 4

  Tabelka swoje, życie swoje. Mam 178 cm wzrostu, ale 90 długość nogi - nieproporcjonalny jakiś jestem. Więc pomykam na 20 calowej, bo na 18/19 miałem siodło wywalone w kosmos na sztycy 450 mm i ramę w okolicy kolan...

 • theorema

  Oceniono 2 razy 0

  tabelka nijak do mnie nie pasuje. Przy wzroście 172 mam długość wewnętrznej strony nogi 83 cm... 72, czy 73? toż to by było najniższe podwozie świata...:)) czyli wg. proporcji tej tabelki powinnam do siebie dobierac rower jakbym miała 182 cm wzrostu. I to by się zgadzało. Najlepiej jeździło mi się na męskim, pożyczonym od chłopaka mniej więcej tego wzrostu, który nie mógł się nadziwić, że mi na tym wygodnie, skoro jestem niższa...ale nogi mieliśmy takie same:) najczęściej jeżdżę jednak niewielkim góralem na małych kółeczkach - niezastąpiony w lesie, jak się rozpędzam z górki na korzeniach - zawsze można sie ratować zeskokiem w tył w krytycznej sytuacji:) o rany, ale mi smak zrobili...kiedy będzie wreszcie lato? ja chcę do lasu!

 • adas.ss

  Oceniono 2 razy 0

  Też uważam, że w artykule jest kupa bzdur. Wg całych tych wyliczeń góral 19" powinien być dla mnie idealny. Faktycznie miałem taki jakiś czas, dało się jeździć, ale niezbyt mi pasował. Dopiero odkąd przesiadłem się na 21" jestem zadowolony. A tak naprawdę wiele zależy np. od konstrukcji ramy, i w zależności od tego wiele się zmienia. Oraz od tego co komu pasuje. Nie ma więc co się kierować jakimiś takimi durnymi tabelkami, a po prostu sprawdzić samemu w sklepie.

 • Oceniono 6 razy 0

  W sklepie wam dobiorą właściwy rozmiar. Jak nie potraficie, to nie dobierajcie sami. I nie słuchajcie "dobrych rad" z pierwszego lepszego portalu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX