Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

31.10.2015 23:19

Co to jest Cyclocross?

Jesień w kolarstwie to początek sezonu cyclocross'owego. W mediach kolarskich - tych zwykłych i tych społecznościowych - pełno tekstów, zdjęć i filmów. Ludzie biegają po błocie z rowerami na plecach. Zamiast jeździć na "góralach" używają dziwnych szosówek. O co w tym chodzi?

 

W Polsce nie jest to powszechnie znana dyscyplina kolarstwa. Inaczej jest na świecie. Szczególnie w Belgii. Tam to niemal sport narodowy. Tłumy z piwem i frytkami kibicują swoim idolom taplającym się w błocie. Sporą popularnością cieszy się także we Francji, Holandii, Niemczech i Czechach. Zawodnicy belgijscy od lat 90. XX w. wyraźnie dominują w zawodach sportowych.

 

Dlaczego nie jeżdżą na rowerach MTB? Belgowie jeździli na rowerach przełajowych dużo wcześniej niż amerykanie wymyślili kolarstwo górskie. W 1950 roku odbyły się już pierwsze mistrzostwa świata w Paryżu. W USA rowery górskie pojawiły się dopiero pod koniec lat 70. XX w.

Specyfika zawodów jest też inna. Trasy - mimo, że w terenie - są dużo łatwiejsze niż w kolarstwie górskim. Dla rowerów MTB byłyby za proste. Na rowerach podobnych do szosowych, bez amortyzacji i z dużo cieńszymi oponami - ale dostosowanymi do jazdy w terenie - zawodnicy muszą się wykazać inną techniką jazdy.

 

Dla uatrakcyjnienia zawodów, na trasie dodawane są przeszkody takie jak schody oraz progi. Zmuszają one zawodników de zejścia z roweru i pokonania ich pieszo. Na atrakcyjność imprez wpływa także zmienna pogoda.  Wszystko odbywa się jesienią i zimą. Często pada śnieg. Ma to ogromny wpływ na kolarzy i może bardzo utrudniać jazdę.

Amatorzy powinni się zainteresować cyclocross'em jako ciekawą alternatywą kolarstwa na jesień i zimę. Odmianę od uprawianej przez większość roku dyscypliny kolarskiej. Trasę przełajową łatwo wyznaczyć w najbliższym parku bądź lasku. Może jakiś wyścig ze znajomymi?

 

Jeżdżący na rowerach szosowych docenią to, że będzie im cieplej. W lesie mamy osłonę przed wiatrem. Wolniejsza jazda w terenie, zmniejsza wychładzanie przez wiatr w trakcie jazdy. Miłośnikom MTB umożliwi doskonały trening techniki. Rowerem przełajowym znacznie trudniej utrzymać się na kołach w terenie.

Jeśli spodobała Ci się idea cyclocross'u, to tutaj przeczytasz tekst o tym jak wygląda rower przełajowy i jak wybrać właściwy dla siebie. Poniżej znajdziesz film z pierwszych w sezonie 2015/2016 zawodów Pucharu Świata CX w Las Vegas.

 

Czytaj więcej na blogu DwaBaranki.

Zobacz także

O autorze dwabaranki

avatar

Dwa Baranki to para pasjonatów kolarstwa. Ona zaraziła jego pasją do roweru, on zmotywował ją, żeby powstały Dwa Baranki. Teraz spędzają czas razem na dwóch kółkach.

Dwa Baranki to kształt kierownicy roweru szosowego, który przypomina rogi barana.

www.dwabaranki.pl/